Eesti Teatri Festival DRAAMA 2024
31.08.2021

Draama festival võõrustab ligi 50 väliskülalist

Eesti Teatri Festivali Draama egiidi all toimub tänavu suisa kaks väliskülalistele suunatud alafestivali – Läti ja Leedu teatrivaatlejatele loodud Balti Teatri Foorum, kus luubi all uusim eestimaine omadramaturgia, ning Euroopa festivalikuraatoritele ja teatrijuhtidele mõeldud Eesti etenduskunsti esitlusfestival draamamaa.weekend, mis keskendub siinse teatri kaasaegseimatele vormidele. Kahe festivali peale kokku võõrustatakse Tartus ligi 50 väliskülalist. Nii võõrustajatele kui võõrustatavatele on see sõõm värsket õhku pärast pikaks veninud koroonaaegset kultuurivahetuspausi.
Balti Teatri Foorum on igal aastal erinevas Balti riigis toimuv teatriinimeste kohtumine, mille peamisteks eesmärkideks on tutvustada naabritele uusi algupärasel näitekirjandusel põhinevaid lavastusi, arendada teatritegijate omavahelisi kontakte ja luua võimalusi üksteise näidendite vastastikuseks lavastamiseks.

Foorumi külalised saavad vaadata koos ingliskeelse tõlkega kõiki Draama festivali programmis olevaid lavastusi. Eesti algupärandid võetakse eraldi luubi alla 10. septembril toimuval konverentsil „Balti peegeldused“, kus lisaks festivalil esindatud autorite vestlusringile arutlevad Eesti, Läti ja Leedu teatriuurijad kas ja kuidas kujutatakse lähinaabreid teatris, milliseid Baltimaade tekste on lavastatud ning milline on olnud senine koostöö kolme riigi teatritegijate vahel.

Alates 2013. aastast igal sügisel toimuva Eesti etenduskunsti esitlusfestivali draamamaa.weekend peamiseks eesmärgiks on laiendada ja tugevdada Eesti etendusasutuste kontakte välisriikidega ning suurendada võimalust, et väärt lavastused ka Eestist kaugemale jõuaks. Festival suunatud välismaistele teatriprofessionaalidele, festivalikuraatoritele ja teatrijuhtidele. Festivali jooksul antakse külalistele ülevaade Eesti etenduskunsti uusimatest suundumustest.

draamamaa.weekendi külalised alustavad festivaliga Tallinnas, kus on 6. ja 7. septembril on kavas kohaspetsiifilised teosed ja tantsulavastused – Sõltumatu Tantsu Lava „Läbi kukkumine“ (lav Keithy Kuuspu), Kanuti Gildi SAALi kaasproduktsioonid „Sinu nirvaanale“ (lav Karolin Poska) ja „Kas te olete oma kohaga rahul“ (lav Juhan Ulfsak, Eero Epner & Mart Kangro –, mis Tartusse ei reisi. Lisaks kohtuvad kuraatorid eˉlektroni ja Reskripti meeskondadega.

Draama festivali ajal Tartus, 8. ja 9. septembril vaatavad kuraatorid spetsiaalselt neile valitud programmi, kuhu kuuluvad Von Krahli Teatri „Pigem ei“ (lav Juhan Ulfsak), Eesti Draamateatri „Kuritöö ja karistus“ (lavastajad Ene-Liis Semper & Tiit Ojasoo), Kanuti Gildi SAALi kaasproduktsioonid „Gangstarap“ (lavastajad Ruslan Stepanov & Artjom Astrov) ja „Planet Alexithymia“ (lavastaja Karl Saks), Tartu Uue Teatri „Mängu ilu“ (lav Andreas Aadel) ning eˉlektroni „Kõik loeb“ (lavastaja Liis Vares).

Balti Teatri Foorumit ja Eesti etenduskunsti esitlusfestivali draamamaa.weekend korraldab koostöös Draama  festivaliga Eesti Teatri Agentuur.

Teatrifestival Draama toimub sel aastal 7.-12. septembrini Tartus ning programmi on kokku pannud festivali loomenõukogu liikmed Liisi Aibel, Oliver Issak, Tiit Palu, Annika Üprus ning festivali tegevjuht Hedi-Liis Toome. Festival avatakse pidulikult 7. septembril kell 17.15 Emajõel Maria Fausti teose "Kootud relvad" esmaettekandega. Kontsert on tasuta ja toimub koostöös Eesti Muusika Päevadega.

Programmiga saab tutvuda festivali kodulehel draama.ee, piletid on müügil Piletilevis.