Eesti Teatri Festival DRAAMA 2024
03.09.2020

Draama festival avatakse pika laua taga

8. septembril algab Tartus järjekordne Eesti teatri festival Draama 2020. Festival avatakse kell 16 Raekoja platsis installatsiooniga “Pikalauadraama”, mille lavastajaks on Elise Metsanurk (Tartu Uus Teater) ning kunstnikuks Rene Liivamägi
Laua taga, peal ja all toimetavad noored näitlejad, kes tulemas sellest sügisest Vanemuisesse ja Tartu Uude Teatrisse - Ekke Hekles (Tartu Uus Teater), Oskar Seeman (Vanemuine), Martin Kork (Tartu Uus Teater), Ken Rüütel (Vanemuine), Andreas Aadel (Tartu Uus Teater), Kaarel Pogga (Vanemuine). Lisaks annavad oma panuse pikalauadraamasse ka  paarkümmend  Draama festivali vabatahtlikku.

Kõnedeks saavad laua taga sõna kultuuriminister Tõnis Lukas, Tartu abilinnapea Asko Tamme ja Draama festivali juht Hedi-Liis Toome.

Eesti teatri festival Draama 2020 toimub 8.-13. septembrini Tartus. Festivali programmi ühe osa moodustavad Tartu teatrite küllakutsed teistele Eesti teatritele ning teise osa 2019. aasta teatriauhindade nominendid ja laureaadid. Lisaks on festivalil ka mõned käesoleva aasta lavastused ning üks esietendus.

Festivali kava on kokku pannud festivali juht ja kuraator Hedi-Liis Toome.

„Programmis väljendub Eesti teatri mitmekesisus  - kohal on nii tudengid kui kaasaegse ja klassikalise teatri tipud”, ütleb Toome. “Huvi festivali vastu on täiesti võrreldav eelmiste aastatega - umbes pooltele lavastustele on veel võimalik pileteid osta, teine pool on juba praeguseks välja müüdud.”

Lisaks põhiprogrammile on festivalil ka metaprogramm, mis koosneb peamiselt etendusejärgsetest vestlustest teatritegijatega. “Tahame pakkuda nii tegijatele kui vaatajatele võimaluse omavahel mõtteid vahetada ja etendusejärgne vestlus on selleks hea võimalus. Loodetavasti on just see üks festivali olulisest lisaväärtusest”, ütleb Hedi-Liis Toome.

Teatri Must Kast kutsel jõuab Tartusse Draamale Sõltumatu Tantsu Lava ja Zuga Ühendatud Tantsijate koguperelavastus „2 + 2 = 22”, Tartu Uus Teater on kutsunud Kanuti Gildi SAALi lavastuse „Lighter Than Woman”, Vanemuine Eesti Draamateatri „Linnade põletamise”, Karlova Teater VAT Teatri „Kosmilised saialilled”, Eesti Rahva Muuseumi kutsel tulevad festivalile kaks Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias valminud lavastust - Johanna Anett Toomeli „A Place Called Unknown” ja  Anumai Raska ning Katariina Undi „raska/unt/unt/raska”.

Lisaks etenduvad Draama programmis Tallinna Linnateatri “Vihmausside elust”, Kellerteatri “Emilie Sagée”, Karlova Teatri “Minu haukuv koer”, Theatrumi “See laps”, VAT Teatri “Kauka jumal” ja  Vanemuise “Naiste kool”.

Käesoleva aastal esietendunud lavastustest on festivali kavas Endla Teatri “Tango” ja koosluse Epner/Kangro/Ulfsak uuslavastus. Festivalil esietendub Musta Kasti uuslavastus “Memm”, lavastajaks Maret Tamme.

Fotod pressile lavastusest:
https://drive.google.com/drive/folders/1pjdNA0M2BvElvPUU_YAcrdFtfuVhJ9l1?usp=sharing

Fotod eelmistest Draama festivalidest:
https://www.flickr.com/photos/draama/

Draama programmiga saab tutvuda leheküljel draama.ee