Eesti Teatri Festival DRAAMA 2019

PEKS MÕISATALLIS

Must Kast

PEKS MÕISATALLIS foto
8. septembril kell 19
Genialistide Klubis
9. septembril kell 16
Genialistide Klubis
Lavastaja BIRGIT LANDBERG
Kunstnik ILLIMAR VIHMAR
Valguskunstnik EMIL KALLAS (Tallinna Linnateater)
Helikunstnik STEN ARVI
Dramaturg PAUL PIIK (Kinoteater)

Laval
JAANIKA TAMMARU
KAAREL TARGO
KRISTJAN LÜÜS

Esietendus
24. veebruaril 2017
Genialistide Klubis

Etendus on ilma vaheajata ja kestab 1 tund ja 15 minutit

Meile on maalitud pilt eestlaste minevikust kui mustast august, kus laed olid oi-oi kui madalad, kört oi-oi kui vedel. Ent teatrikoolis õpetati esimesel kursusel tantsima Kivikasukat. See oli nende eesti talumeeste tants, kes õmblesid enda kasukate alla kive ja heina, et mõisas “paar piitsalööki” ära taluda. Pärast silkasid kodu poole ja itsitasid pihku: “Vaat, kus ma seekord ikka karjusin!” Kannatamine oli paratamatu, huumorimeel oli valik. Kumb meid tegelikult päästis?

Trupi ühistööna valmiv humoorikas “Peks mõisatallis” on uurimus kannatamisest. Meie, eestlased, oleme õppinud kannatamist pühaks pidama. Kui keegi küsib: „Kuidas läheb?“ on auasi vastata, et töö tapab, et on kiire, et on raske. On tavapärane, et arsti juurde minnakse alles siis, kui on liiga hilja – mis see väike valu ikka teeb? Kas kannatamise harjumus tuleb inertsist või on see kultuuripärand? Oleme ju ajalooõpikute järgi olnud 700 aastat orjarahvas ning kes teab, kui kerge elu ka enne seda oli.

EV 100 on lähedal ning sellist heaolu nagu praegu pole Eestil olnud kunagi varem. Ent isegi 25 aastat täielikku vabadust ei ole suutnud kaotada meie rahvuslikku kreedot: “Kes kannatab, see kaua elab.”


Kui etendus on halb - kannatad ära